Spotkanie partnerów projektu PLUS Change w Paryżu

W dniach 11-13 maja przedstawiciele Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie wzięli udział w corocznym spotkaniu partnerów projektu PLUS Change, które w tym roku odbywało się w Paryżu. Organizatorami wydarzenia był czeski instytut naukowy CzechGlobe oraz Region Île-de-France. Program wydarzenia obejmował spotkanie partnerów terenowych projektu, zebranie ogólne przedstawicieli konsorcjum, a także mini-konferencję z prezentacją dotychczasowych rezultatów projektu.

Podczas spotkania podsumowano zrealizowane działania oraz omówiono zadania zaplanowane na kolejne miesiące. Projekt PLUS Change wkracza w końcową fazę, z czym wiążą się dodatkowe wyzwania. Partnerzy dyskutowali o priorytetach w ostatnim roku realizacji projektu oraz o możliwościach wykorzystania zdobytych doświadczeń.

Program obejmował także wizytę studyjną w La Végétale. Jest to trasa pieszo-rowerowa o długości ok 20 km, prowadząca przez tereny otwarte, usytuowane na południowy wschód od Paryża, którą zrealizowano w związku z budową kolei TGV, w ramach rekompensaty środowiskowej. Uczestnikom przedstawiono ramowe założenia polityki regionalnej dotyczącej utrzymania terenów zieleni wokół Paryża oraz działalność instytucji Île-de-France Nature, odpowiedzialnej za wdrażanie tej polityki. Jedną z atrakcji wizyty studyjnej był przejazd kolejką liniową (C1 Câble), oddaną do użytku w 2025 r., która funkcjonuje w ramach miejskiego systemu transportu, w istotny sposób usprawniając powiązanie komunikacyjne obszarów peryferyjnych z Paryżem.

Wydarzenie, poza bezpośrednim wkładem w realizację projektu PLUS Change, tworzyło unikalną przestrzeń do dialogu i wzajemnego uczenia się. Udział w nim umożliwiał poznanie perspektywy partnerów z innych krajów europejskich, różnych podejść do zarządzania przestrzenią i wdrażania polityki związanej ze zrównoważonym rozwojem, a także specyficznych uwarunkowań instytucjonalnych. Stanowi to istotną wartość udziału MBPR w projekcie.

Studenci z wizytą w Oddziale Terenowym w Płocku

W dniu 25 maja 2026 r. Oddział Terenowy w Płocku Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie odwiedziła grupa studentów kierunku Administracja Akademii Mazowieckiej w Płocku. Spotkanie było wynikiem podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Mazowieckim Biurem Planowania Regionalnego w Warszawie, a Akademią Mazowiecką w Płocku. Inicjatorem spotkania była Pani dr Mariola Szewczyk-Jarocka reprezentującą Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii.

Podczas wizyty Dyrektor Oddziału Terenowego w Płocku – Pani Ewa Baranowska – przedstawiła uczestnikom spotkania genezę powstania Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, zakres działalności merytorycznej jednostki oraz jej strukturę organizacyjną. Omówiła dokumenty planistyczne i strategiczne, a także opracowania analityczne i publikacje przygotowywane przez biuro.

Studenci mieli możliwość zapoznania się z praktycznymi aspektami funkcjonowania oddziału, w tym z aktualnie realizowanymi zadaniami i opracowaniami wykonywanymi przez pracowników jednostki.

Celem wizyty było przybliżenie uczestnikom działalności Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie oraz poszerzenie wiedzy dotyczącej funkcjonowania administracji samorządowej i zagadnień związanych z planowaniem regionalnym.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego (Dzień Samorządowca) obchodzony jest w Polsce corocznie 27 maja. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku. Było to jedno z kluczowych wydarzeń w procesie budowania demokratycznej Polski po 1989 roku.

Święto podkreśla znaczenie samorządności, czyli prawa społeczności lokalnych do decydowania o własnych sprawach. Tego dnia przypomina się o roli rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich, a także o odpowiedzialności władz lokalnych – wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast – za rozwój regionów i jakość życia mieszkańców.

Świadomy Senior – zdrowie bez uzależnień

24 kwietnia 2026 r. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyła się konferencja pt. Świadomy Senior – zdrowie bez uzależnień, zorganizowana z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie – Oddziału Terenowego w Płocku. Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z promocją zdrowego stylu życia oraz profilaktyką uzależnień wśród osób starszych.

Konferencję otworzył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, podkreślając znaczenie działań edukacyjnych i profilaktycznych skierowanych do seniorów w kontekście wyzwań demograficznych. Prelegentami byli praktycy z zakresu medycyny, psychologii i farmakologii, na co dzień pracujący z osobami starszymi. Seniorzy to niezmiernie ważna grupa, zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym, dlatego zagadnienia poruszone podczas konferencji stanowią kluczowe wyzwania współczesnej polityki społecznej i zdrowotnej. Ważnym punktem programu było wystąpienie dr n. o zdr. Agnieszki Gonczaryk, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, która przedstawiła projekty i działania realizowane w tym obszarze przez Departament. W trakcie spotkania poruszono również zagadnienia dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu sprzyjających poprawie jakości życia i dobrostanu psychicznego seniorów, a także budowania i wzmacniania lokalnych sieci współpracy. Omówiono również działalność Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego, w tym jej rolę jako organu doradczego i opiniodawczego w zakresie polityki senioralnej.

MAZOWSZE Studia Regionalne, zeszyt 56

Szanowni Państwo!

Przed Państwem najnowszy 56 numer periodyku naukowego MAZOWSZE Studia Regionalne. Tym razem w zeszycie ciekawe artykuły historyczne – można przeczytać o początkach numeracji działek w Warszawie, dawnym kasynie oficerskim Twierdzy Modlin oraz planowaniu przestrzennym w Polsce w latach 1946–1961. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem o kulturze jako czynniku rozwoju społeczno-gospodarczego. Uzupełnieniem numeru są relacje z wydarzeń poświęconych transformacji energetycznej.Życzymy miłej lektury.

W numerze:

Wprowadzenie numeracji porządkowej działek w Warszawie w 1784 roku jako element modernizacji przestrzeni miejskiejArcheologiczne badania wokół dawnego kasyna oficerskiego Twierdzy Modlin, w Nowym Dworze Mazowieckim100 lat planowania przestrzennego w Polsce na przykładzie Warszawy. Lata 1946–1961Kultura – jeden z czynników rozwoju społeczno-gospodarczego. Trendy w województwie mazowieckimZapewnienie przestrzeni dla transformacji energetycznej – Seminarium ESPONNotatka z XX Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw: Energetyka warszawska – osiągnięcia i wyzwania

Polski Kongres Klimatyczny

W dniach 25–27 marca 2026 r., w siedzibie Centrum Giełdowego w Warszawie, przy ul. Książęcej 4, odbyła się kolejna edycja Polskiego Kongresu Klimatycznego. Wydarzenie o charakterze inwestycyjno-biznesowym skupiło liderów i ekspertów zaangażowanych w zieloną transformację, m.in. przedstawicieli rządu Rzeczypospolitej Polskiej, samorządów województw, w tym Samorządu Województwa Mazowieckiego, przedsiębiorstw, świata nauki, organizacji międzynarodowych, mediów oraz społeczeństwa obywatelskiego. Celem kongresu było przyspieszenie realizacji wspólnych priorytetów klimatycznych, energetycznych i gospodarczych na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce oraz w Europie. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Energii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Ostatniego dnia Kongresu, podczas trzech paneli eksperckich skoncentrowano się na zagadnieniach dotyczących m.in. odporności lokalnych gospodarek w odpowiedzi na postępujące zmiany klimatyczne oraz skutecznych sposobów przeprowadzenia przebudowy sektora energii, przy ścisłej współpracy jednostek samorządowych z inwestorami. Podkreślono istotne znaczenie transformacji energetycznej jako procesu zmiany modelu energetycznego opartego na paliwach kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności energetycznej, dywersyfikacji źródeł oraz budowie magazynów energii. Zaznaczono, iż przeprowadzenie skutecznej transformacji energetycznej będzie możliwe jedynie poprzez aktywizację społeczności lokalnej, modernizację infrastruktury technicznej przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych oraz skuteczne partnerstwo publiczno-prywatne.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, obniżenia kosztów energii i zredukowania śladu węglowego, wskazano na konieczność podjęcia skutecznych działań o charakterze holistycznym. Pani Janina Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, omówiła rolę województwa mazowieckiego w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Przyjęte strategie sektorowe i innowacyjne instrumenty wsparcia spełniają swoją funkcję przy wprowadzeniu zmian na poziomie lokalnym. Dobrym przykładem jest wdrożenie w 2019 r. programu Mazowsze dla czystego powietrza, skierowanego do wszystkich gmin z terenu województwa mazowieckiego, w celu wsparcia finansowego skutecznych działań antysmogowych. Kolejnym przykładem jest, realizowany w ramach projektu partnerskiego Mazowsze bez smogu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Fundusze Europejskie dla Mazowsza2021–2027), program Ekodoradca. Ma on na celu poprawę jakości powietrza poprzez stworzenie sieci ekspertów na terenie województwa mazowieckiego, współpracujących z mieszkańcami gmin w zakresie doradztwa technicznego (wymiany starych form ogrzewania i termomodernizacji budynków) oraz skutecznego pozyskiwania dofinansowania. Wskazano również na szczególną rolę nowego, autorskiego programu Samorządu Województwa Mazowieckiego – Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu Mazowsze dla klimatu 2026, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród beneficjentów. W ramach tego programu samorządy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie na zadania dotyczące realizacji: błękitno-zielonej infrastruktury sprzyjającej różnorodności biologicznej, retencjonowania wody deszczowej pochodzącej z powierzchni dachów budynków użyteczności publicznej oraz realizacji energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego. Obecnie obserwuje się duże zaangażowanie gmin w tym zakresie, co prowadzi do poprawy jakości środowiska, a tym samym i komfortu życia mieszkańców. W panelu podkreślono rolę procesu magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, jako kluczowego rozwiązania w celu stabilizacji systemu energetycznego. Istotnym rozwiązaniem w tym zakresie może okazać się wykorzystanie metody Power-to-Heat (PtH/P2H), polegającej na przekształcaniu energii elektrycznej w ciepło użytkowe (dla sieci ciepłowniczych lub do magazynowania) w okresach nadpodaży energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

Podczas Kongresu poruszono również temat postępujących zmian klimatu oraz ich wpływu na tkankę miejską. Występowanie ekstremów pogodowych, w postaci upałów przeplatanych gwałtownymi opadami deszczu, wymaga podjęcia skoordynowanych działań adaptacyjnych, zarówno na poziomie lokalnym (miejskim), jak i krajowym. W realizacji tego celu istotną rolę odgrywa Strategia rozwoju województwa mazowieckiego 2030+ Innowacyjne Mazowsze[1] oraz Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców – Mazowsze dla działkowców 2026. Stanowią one ramy dla działań podejmowanych na poziomie lokalnym, poprzez oferowanie wsparcia w zakresie finansowania oraz integrowania błękitno-zielonej infrastruktury z planowaniem przestrzennym. W odpowiedzi na zmiany klimatu i ryzyko powodzi nawalnych przedstawione zostały rozwiązania służące kompleksowemu zarządzaniu wodami opadowymi oraz inwestycji w zakresie wykorzystania błękitno-zielonej infrastruktury na przykładzie miasta Gdańsk. Prelegenci wskazali na możliwość wykorzystania ekologicznej alternatywy dla gazu ziemnego jaką jest biometan, pozyskiwany w procesie uszlachetniania (oczyszczania) biogazu. Jego kluczowe znaczenie wynika m.in. z możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury gazowej, surowców pochodzących z utylizacji odpadów: organicznych, rolniczych i spożywczych, a także wysokiej kaloryczności oraz neutralności klimatycznej.

Ostatni panel dyskusyjny skoncentrowany był na odporności na zmiany klimatyczne, niskoemisyjnej infrastrukturze oraz konkurencyjnym przemyśle. Termin odporność został zdefiniowany jako suma podjętych działań w stosunku do zjawisk ekstremalnych, takich jak powodzie czy fale upałów, a także proces tworzenia bezpiecznych i trwałych obiektów przyjaznych dla środowiska. Z pojęciem odporności związany jest proces transformacji energetycznej, który obejmuje nie tylko zmiany technologiczne, ale społeczne i regulacyjne, wpływając na funkcjonowanie zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i indywidualnych konsumentów. Pan Marcin Podgórski – Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – podkreślił, że wspomaganiu procesu transformacji energetycznej służyć będą m.in. dokumenty strategiczne, programowe oraz instrumenty wsparcia takie jak: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM), Wojewódzki Plan Transformacji Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Instrument Wspierania Społeczności Energetycznych czy program Mazowsze dla czystego powietrza. Mają one na celu m.in. dywersyfikację źródeł energii, rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej oraz poprawę jakości powietrza w regionie.

Ważnym elementem transformacji energetycznej w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną jest tworzenie spółdzielni energetycznych. Ich głównym założeniem jest zrzeszanie lokalnych społeczności w celu osiągnięcia wspólnych korzyści gospodarczych, tj. zmniejszenie wydatków na energię elektryczną lub cieplną przy zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii. Dzięki dostępnemu dofinansowaniu oraz ułatwieniom prawnym, spółdzielnie energetyczne mogą stanowić istotne narzędzie w osiąganiu lokalnej samowystarczalności energetycznej, prowadząc tym samym do redukcji emisji. Polski Kongres Klimatyczny był okazją do potwierdzenia, iż skuteczna transformacja energetyczna, oparta na odnawialnych źródłach energii, wymaga zintegrowanego podejścia, łączącego: zmiany prawne, inwestycje w infrastrukturę oraz aktywną współpracę sektora publicznego i prywatnego. Wprowadzone przez sektor publiczny (samorządy) skuteczne narzędzia, w postaci dokumentów strategicznych, programowych oraz instrumentów wsparcia, pozwalają na efektywną realizację inwestycji, podział ryzyka oraz skuteczne wdrożenie nowoczesnych procesów technologicznych (ekoinnowacji) na poziomie lokalnym. Tegoroczna edycja Polskiego Kongresu Klimatycznego ugruntowała swoją pozycję najważniejszej platformy dialogu pomiędzy administracją publiczną, biznesem i sektorem finansowym w obszarze transformacji energetycznej i gospodarczej.

[1] Przyjęta uchwałą nr 72/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 maja 2022 r.

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, składamy najserdeczniejsze życzenia: radości, nadziei i optymizmu Dyrekcja oraz Pracownicy Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie

Oddział terenowy w Ciechanowie MBPR ma nową siedzibę Biura!

W dniu 24 lutego b.r. w Ciechanowie odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Biura.

Nowy, pięciokondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni ok. 7 500 m², zlokalizowany w Ciechanowie, przy 17 stycznia 9, jest jednym z najnowocześniejszych budynków na Mazowszu, spełnia najwyższe standardy zapewniając komfort pracy i przyjazne miejsce dla pracowników. Inwestycja Samorządu Województwa Mazowieckiego, realizowana wspólnie z powiatem ciechanowskim,  użytkowana jest wspólnie z 7 innymi instytucjami (Delegaturą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych – Oddziałem Zamiejscowym w Ciechanowie, Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Wojewódzkim Ośrodkiem Adopcyjnym – Oddział w Ciechanowie, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie – Filią w Ciechanowie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Starostwem Powiatowym w Ciechanowie i Biblioteką Pedagogiczną). Zaprojektowany z myślą o środowisku, ergonomii i komforcie pracowników,  obiekt wyposażony został w inteligentne zarządzanie energią, wentylację, klimatyzację i elektrownię fotowoltaiczną z magazynem energii.

Podczas uroczystości otwarcia odbyła się konferencja prasowa, symboliczne przecięcie wstęgi oraz podpisanie umów z beneficjentami, a także wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. O randze wydarzenia świadczyło liczne grono uczestników, w tym obecność wszystkich członków Zarządu Województwa Mazowieckiego pod przewodnictwem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika. Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie reprezentowała dr E. Kozubek, dyrektor Biura. W obradach sesji, oprócz władz i radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz dyrektorów podległych jednostek uczestniczyli również parlamentarzyści i samorządowcy z regionu ciechanowskiego, w tym władze powiatowe a także prezydent miasta Ciechanów. Powstanie Centrum Administracyjnego jest owocem współpracy między samorządami różnych szczebli, w przemówieniach samorządowcy zgodnie podkreślali znaczenie tej współpracy jako fundamentu rozwoju regionu i wyrazu odpowiedzialności za przyszłość województwa. W czasie sesja sejmiku, radni podjęli wiele decyzji ważnych dla rozwoju regionu. Dotyczyły one m.in. inwestycji w infrastrukturę sportową, ochronę zdrowia, pomocy finansowej i rzeczowej dla gmin oraz wsparcia humanitarnego dla Ukrainy.

?????????????