Notatka z Międzynarodowej Konferencji Finalnej projektu Erasmus+ ESTET pt. „Edukacja i szkolenia na rzecz zrównoważonej turystyki w Europie”

1 grudnia 2022 roku w siedzibie Społecznej Akademii Nauk (SAN) przy ul. Łuckiej 11 w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Finalna projektu Erasmus+ ESTET pt. „Edukacja i szkolenia na rzecz zrównoważonej turystyki w Europie”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: instytucji publicznych zarządzających kształceniem i szkoleniem zawodowym, organizacji i stowarzyszeń z branży turystycznej oraz jednostek samorządu terytorialnego. MBPR w Warszawie reprezentowali pracownicy Oddziału Terenowego w Płocku.

Pierwsza część spotkania poświęcona była prezentacji rezultatów wypracowanych w krajach biorących udział w międzynarodowym projekcie, tj. Macedonia Wschodnia, Grecja, Bułgaria, Włochy, Irlandia, Francja oraz Polska – reprezentowana przez Społeczną Akademię Nauk w Warszawie (koordynator) oraz Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną.

Panelistami drugiej części spotkania byli przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz  Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Chorwackiej Organizacji Turystycznej w Polsce, którzy omówili, m.in.:

  • zasady włączania zagadnień zrównoważonego rozwoju w program kształcenia kadr na potrzeby turystyki,
  • sposób funkcjonowania kompleksu muzealnego w Sulejówku pod kątem zastosowanych ekologicznych rozwiązań technicznych,
  • politykę rozwoju zrównoważonej turystyki uwzględniającą tzw. zielone rozwiązania, które zostały wprowadzone przez rząd Chorwacji.

Za najistotniejsze w rozwoju turystyki uznano wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, w tym tzw. zielonych kompetencji. Konferencję zakończyły warsztaty praktyczne dotyczące wyzwań stojących przed przedstawicielami branży turystycznej w kontekście stosowania rozwiązań wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju.