Miasto w Europie XXI wieku – wyzwania, oczekiwania, zagrożenia i potrzeby

Udział przedstawiciela Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w IV Forum Przestrzenie Miejskie w Gdańsku. W dniu 15 marca b.r. w Gdańsku odbyło się IV Forum Przestrzenie Miejskie – ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Miasto w Europie XXI wieku: wyzwania, oczekiwania zagrożenia, potrzeby”.

Gościem specjalnym konferencji był światowej sławy urbanista prof. Jan Gehl. W swoim wykładzie na temat „Liveable Cities for the 21st Century” przedstawił zebrane w ciągu 50 lat doświadczenia przekształcania przestrzeni publicznych w wielu miastach na świecie w sposób odpowiadający potrzebom lokalnej społeczności. Profesor podkreślił jak ważne są zachęty mieszkańców do poruszania się po mieście pieszo lub na rowerze. Przedstawione przykłady dotyczyły takich miast jak Kopenhaga, Melbourne, Sydney, Moskwa i Nowy Jork.

Przedstawione podczas konferencji dobre praktyki i doświadczenia z innych miast i regionów mogą stanowić interesujące przykłady do wykorzystania w bieżących pracach MBPR nad Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa, w kontekście obszaru metropolitalnego i miejskich obszarów funkcjonalnych Mazowsza.