Przedstawicielka Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie wzięła udział w tegorocznej, 22 edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Wydarzenie, którego gospodarzami są Europejski Komitet Regionów oraz Komisja Europejska, stanowi forum debaty środowisk działających na rzecz miasti regionów, w kontekście europejskiej polityki spójności.
W trakcie 4-dniowego wydarzenia odbyło się ponad 150 sesji, podczas których dyskutowano o aktualnych wyzwaniach, dzielono się doświadczeniami w zakresie współpracy oraz prezentowano innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój i wzmacniające odporność miast i regionów. Wśród ponad 7000 uczestników, obecni byli reprezentanci różnych środowisk i poziomów władzy, włącznie z przedstawicielami niewielkich miast europejskich, nie mniej pewnie stąpających po brukselskich korytarzach, świadomych, że stanowią istotną część europejskiej wspólnoty.
Podczas licznych debat i warsztatów, odpowiedzi na bieżące wyzwania, z którymi mierzą się miasta i regiony, poszukiwano w różnorodności doświadczeń, wzmacnianiu lokalnych potencjałów i włączaniu lokalnych społeczności w procesy decyzyjne. Poruszane tematy dotykały zagadnień gospodarczych, społecznych, środowiskowych, uwzględniając obrany przez Europę kierunek, związany z zieloną i cyfrową transformacją. W kontekście tej ostatniej, podkreślano konieczność zapewnienia, by miała ona charakter bezpieczny, inkluzywny i demokratyczny. Zwracano też uwagę na potrzebę pobudzenia aktywności miast i regionów w obszarze nowych technologii oraz wzmocnienia ich kompetencji, tak by umiejętnie korzystały ze sztucznej inteligencji czy narzędzi takich jak cyfrowe bliźniaki (digital twins). Prezentowano przykłady zastosowania tego typu rozwiązań, mogących istotnie wspierać procesy decyzyjne, przy zaangażowaniu społeczności lokalnej. Sprzyja to budowaniu świadomości mieszkańców i zwiększa ich otwartość na późniejsze decyzje władz lokalnych, oparte o wnioski z przeprowadzonych symulacji.
Innym istotnym zagadnieniem, poruszanym w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast było skuteczne wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju. Zwracano przy tym uwagę, że Agenda 2030 może stanowić trafną odpowiedź na współczesne wyzwania w dynamicznie zmieniającym się świecie. Wymaga to jednak współpracy wszystkich poziomów administracji, a także wzmocnienia świadomości społecznej, co do istoty zrównoważonego rozwoju.
Podczas sesji pt. „Wzmacnianie społeczności poprzez przyciągnie inwestycji i talentów dla zrównoważonego i spójnego rozwoju”, wystąpił Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Zaprezentował on Mazowsze jako region rozwoju innowacji. Mówił też o specyfice naszego regionu, w którym wyrównywanie szans rozwojowych wymaga wdrażania wewnątrzregionalnej polityki spójności. Odnosząc się do obaw o przyszłość europejskiej polityki spójności, wyraził jednoznaczne stanowisko, że polityka regionalna powinna zostać wzmocniona. Wymaga to rozumienia, że współpraca miast i regionów stanowi podstawę Unii Europejskiej i tylko dzięki tej współpracy Wspólnota Europejska ma sens. Wszyscy paneliści, występujący podczas tej sesji – reprezentanci regionów z Niemiec, Francji i Hiszpanii – otrzymali egzemplarz kwartalnika MAZOWSZE Studia Regionalne, zaś uczestnicy – ulotkę promującą ten periodyk.