Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego (Dzień Samorządowca) obchodzony jest w Polsce corocznie 27 maja. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku. Było to jedno z kluczowych wydarzeń w procesie budowania demokratycznej Polski po 1989 roku.

Święto podkreśla znaczenie samorządności, czyli prawa społeczności lokalnych do decydowania o własnych sprawach. Tego dnia przypomina się o roli rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich, a także o odpowiedzialności władz lokalnych – wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast – za rozwój regionów i jakość życia mieszkańców.